Akváriové filtre: Druhy a vlastnosti filtračných médií

Diskutovať o potrebe akváriového filtra v bežnom akváriu je ako pýtať sa či dokáže elektromobil fungovať bez elektrickej energie. Akváriové filtre sú veľmi dôležité pre vytvorenie čo najlepšieho prostredia pre ryby je potrebné zvážiť pri kúpe filtra nielen jeho cenu, kvalitu, výkon, ale aj kvalitu sním dodávaných filtračných médií a možností ich ďalšieho dokúpenia.

Aj jednoduché akváriové filtre dokážu zastať funkciu komplikovanejších verzií filtrov v závislosti od ich efektivity a potreby. Dôležité je zabezpečiť tri druhy filtrácie, mechanickú, chemickú a biologickú, v akváriu a premyslieť si, aký typ filtračného média momentálne najviac potrebuje, prípadne či chcete použiť len niektoré z nich, alebo všetky naraz.

Akváriové filtre: Mechanická filtrácia 

Akvariové filtre sú neoddeliteľnou súčasťou každého akvária, ich úlohou je odstrániť z vody čo najväčší počet tuhých častíc medzi ktoré patria okrem iného exkrementy akváriového osadenstva a aj zvyšky krmiva, ktoré sa neusadilo na dne akvária. Na zachytenie tohto druhu odpadu sa bežne používa filtračné lôžko, nespradené hodvábne vlákno alebo filtračná pena.

Filtračné médium je vyrobené z polyesteru prípadne iných typov vláken a väčšinou pripomína špongiu a nachádza sa vo vnútri vnútorného, alebo externého akváriového filtra. Médiá je potrebné pravidelne kontrolovať  a vymieňať, aby sa nezaniesli tuhými časticami alebo riasami. Ďalším dôležitým upozornením, je že sa tieto filatračné médiá nikdy nepreplachujú vodou z vodovou, radšej pri ich čistení použite vodu z akváriá, nakoľko sa v nich uchovávajú prospešné baktérie.

Špongiové médium

akváriové filtre
Špongia, molitán

Je účinné nielen v mechanickej, ale aj v prípade biologickej filtrácie. Kúsok špongie alebo peny sa upevní do čerpacej trubice, prívod vzduchu vytvorí v trubici prúd vody a špongia zachytáva nečistoty a biologické nečistoty.

Diatomit

Ide o špeciálne filtračné médium, ktoré sa používa v rozsievkových filtroch. Samotné médium je tvorené zo schránok jednobunkových rias rozsievok – diatomita. Schránky obsahujú obrovské množstvo pórov, ktoré zachytávajú aj tie najmenšie nečistoty, dokonca i parazity, mikróby a spóry rias. Väčšinou sa používajú iba ako doplnkové filtre, pretože sa veľmi rýchlo upchajú.

akváriové filtre
Diatomit

Chemická filtrácia

Počas bežnej prevádzky akvária nevznikajú len tuhé nečistoty, ale aj rôzne chemické substancie, ktoré je potrebné z vody odstrániť. Účelom chemickej filtrácie je neutralizovať v akváriu potenciálne nebezpečné látky alebo vyvolať chemické reakcie, ktoré vedú k tejto eliminácii. Chemická filtrácia dokáže navyše odstrániť i nebezpečné toxíny, ktoré by mohli vo väčších množstvách viesť ku smrti alebo rôznych ochoreniam nielen rybiek ale i rastlín vo vašom akváriu.

Aktívne uhlie

Pomocou chemickej filtrácie, konkrétne aktívneho uhlia,  sa vám podarí eliminovať i kovy z vody v akváriu. Dôležité je však aktívne uhlie pravidelne meniť kvôli jeho krátkej životnosti (pár dní až po pár mesiacov). Aktívne uhlie vlastne zachytáva nečistoty, čím sa v priebehu času stane samo toxickým.

akváriové filtre
Aktívne uhlie často používané vo filtroch, najmä po použití liečiv

Biologická filtrácia

Biologická filtrácia predstavuje udržiavanie správneho množstva „proaktívnych“ baktérií vo vode. Odpad produkovaný rybami produkuje vo  vode toxíny, hlavne amoniak. Pomocou biologickej filtrácie dokážete amoniak premeniť na dusitany a následne na dusičnany. Nitrifikačné baktérie odstraňujú z vody toxický amoniak a dusitany.

Pokiaľ chcete „dobré“  baktérie vo vode uchovať, je dobré filter buď čistiť v odčerpanej vode z akvária, aby chlór z vodovodu baktérie nezabil, alebo ak máte dva filtre, najskôr vyčistiť jeden a po týždni zasa druhý.

Piesok

Piesok je jedno z možných biologických médií a je umiestnený v suspenzii, ktorá zväčšuje jeho povrch, na ktorom môžu baktérie rásť.

akváriové filtre

Umelé bioloptičky

Používajú sa najmä mokrých/suchých filtroch na zabezpečenie biologickej filtrácie. Voda pomaly kvapká cez toto mechanické médium, a teda bio-loptičky až kým sa nedostane ku zvyšku filtračného média. Používajú sa najmä pre zložitejšie typy akvárií alebo vo väčších akváriách so slanou vodou.

akváriové filtre
Umelé biloptičky

Skvelou prevenciou pred zbytočným zanášaním akvária je sypanie iba dostatočného množstva jedla rybkám. To, čo ryby nezjedia totiž padá na dno a dostáva sa postupne do filtra.

 

Sumár

Záverom chcem povedať, že momentálne je na trhu obrovské množstvo akváriových filtrov. Akváriové filtre delíme na vnútorne, ktoré sa nachádzajú vo vnútri akváriá, vonkajšie závesné, ktoré sú zavesené na stene akváriá a externé filtre, ktoré sú uložené ďalej od akvária napríklad v skrinke pod akváriom. Pri výbere filtra sa riaďte aj jeho výkonom výrobcova často preháňajú, napríklad podľa výrobcu je filter vhodný do akvária od 30-60 litrov v tomto prípade je filter vhodný skôr do akvária od 20 do 40 litrov. Bez ohľadu na kvalitu filtra všeobecne prietok vody uvádzaný výrobcom by mal byť 8 x vyšší ako objem akvária. Napríklad ak výrobca uvádza prietok 250 l/hod filter je vhodný do akvária o objeme 30 litrov. Ideálne ak si budete vyberať akváriové filtre, ktorých prietok je regulovateľný.

 

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *