Porovnanie japonských Soil substrátov

zdroj: http://www.qualdrop.pl/platinum-soil-test-100-dni/Poľská stárnka www.qualdrop.pl spravila vynikajúci obrazový test troch japonských soil substrátov. Celý test trval 102 dní. Testovali tri druhy Soil substrátov:

  1. Platinum Soil
  2. Platinum Hybrid Soil PHS – tento soil v Slovenskej, alebo Českej republike neponúka nikto
  3. Tretí substrát pomenovať nechceli, označili ho ako svetoznámy japonský substrát, budem ho volať substrát substrát Soil X, ale osobne si tiež myslím, že sa jedná o TENTO substrát 🙂

K testu použili 3 úplne identické nádrže, ktoré obsahovali.

  • 3 Aquael 30 litrové Shrimp sety
  • Prídavné 6 W svetlo
  • Aquael závesný filter Versamax-3
  • Ohrievač
  • Pridávali CO2 pomocov CO2 setov

Fotorecenzia Soil substrátov

Poľskí akvaristi položili 3 akváriá vedľa seba. V ľavom akváriu použili substrát Platinum Soil, v strednom akváriu použili substrát Platinum Hybrid Soil PHS, a do pravého akvária dali substrát Soil X. Do všetkých troch akvárií pridali Microbe-lift Special Blend baktérie.

Akvárium so substrátom Platinum Soil

Do akvária použili 4,5 litra čierneho substrátu Platinum Soil.

zdroj: http://www.qualdrop.pl/platinum-soil-test-100-dni/

Akvárium so substrátom Platinum Hybrid Soil PHS

Do tohto akvária najprv pridali 2 litre čierneho soil substrátu, potom naň položili dva výživové sáčky, ktoré sú súčasťou balenie, tie následne zasypali ďalšími 2,5 litrami substrátu.

zdroj: http://www.qualdrop.pl/platinum-soil-test-100-dni/

Akvárium so substrátom Soil X

Do tretieho akvária pridali 4,5 litra svetoznámeho substrátu.

Rastliny, dekorácia a voda

Do všetkých 3 akvárií nasadili rovnaké rastliny v rovnakom počte. Použili tieto rastliny:  Plant species such as Hygrophila Pinnatifida , Ludwigia Arcuata , Anubias nana , Hydrocotyle tripartita japan , rotala rotundifolia , eleocharis parvula. Do každého akvária prihodili jeden kameň ako dekoráciu.

Do každého akvária bola pridaná voda rovnakej kvality s týmito parametrami: H = 424.8, TDS = 212.4, pH = 7.43, KH = 4, GH = 9, NO 3 = 0.

Na fotografii vidíme všetky tri akvária tesne po pridaní vody. Vo v 3. akváriu s substrátom Soil X je voda mierne zakalená farba substrátu je mierne do hneda, počet bubliniek je najnižší a to z dôvodu uvoľňovania živín so substrátu do prostredia. Prvé dve akvária sú krištáľovo čisté s vysokým počtom bubliniek substrát je tmavo čierny, čistotu vody spôsobuje aj filtračná vlasnosť substrátov.

 

zdroj: http://www.qualdrop.pl/platinum-soil-test-100-dni/

Priebeh testu

Prvých 14 dní nemenili vodu vôbec. Len dopĺňali prirodzenú stratu vody, destilovanou vodou. Cieľom tohto procesu bolo zistiť zmeny koncentrácie NH4, + iónov, pH, GH, KH, a vodivosti vody. K meraniu boli použité JBL testy (KH, GH, NH 4 , NO 2 , NO 3 ). K meraniu pH a vodivosti bol použitý profesionálny manuálny CPC-401 meter.

CO 2

Do všetkých troch testovacích akvárií pridávali CO2 od druhého dňa založenia akvária. K rozprašovaniu CO2 použili najjednoduchší keramický difúzor.

Hnojenie

Od prvého dňa začali s hnojením akvária, k hnojeniu použili rovnaké prípravky v rovnakom množstve do všetkých troch akvárií.

K hnojeniu boli použité tieto prípravky a v takýchto množstvách: CLARITY ONE K (containing potassium) – 1 ml denn, CARBO ONE (organický uhlík) 0.5 ml denne a prvých 30 dní BASIC ONE 1 ml denne. Po 30 dňochi namiesto Basic ONE, začali používať FORTE ONE (železo + micronutrienty )  0.25 ml denne. Po 50 dňoch začali používať GREEN ONE (NPK) 1 ml 2-3 týždenne.

Od 14 dňa začali pravidelne 1 krát týždenne meniť 20-30% vodu. Koncentrácia NO3 bola udržiavaná na 30 mg / l.

Grafy zmien látok v akváriách

Vo všetkých 3 substrátoch sa rastlinám darilo skoro rovnako dobre. Voda bola krištáľovo čistá v akváriách so substrátom Platinum Soil a Platinum Hybrid Soil ( PHS). Čo absolútne neznamená že 3. akvárium so Soil X bolo zakalené. Avšak boli tam mierne rozdiely v priezračnosti vody.

Zdroj: tento veľmi zaujímavý test Soil substrátov bol publikovaný na poľskej stránke http://www.qualdrop.pl

One Comment

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *