Porovnanie: Vnútorné akváriové filtre do 30 litrov

Vo všeobecnosti môžeme rozdeliť akváriové filtre na vnútorné akváriové filtre, vonkajšie akváriové filtre a závesné akváriové filtre. Za čas, ktorý sa venujem akvaristike som vyskúšal viacero vnútorných akváriových filtrov vhodných do nádrží o objeme do 30 litrov. V dnešnom článku vám chcem priblížiť moje dojmy a skúsenosti s niektorými z nich.
Do prehľadu som si vybral tieto 4 vnútorné akváriové filtre, ktoré určite stoja za kúpu.
Eheim Aquaball
Eheim pickup
Dennerle Corner

EHEIM AQUABALL 45

Svetoznámu značku, ktorá vyrába akváriovú techniku, určite nikomu zo skúsených akvaristov nemusím predstavovať. Produkty značky Eheim sú kvalitné a spoľahlivé, možno za cenu trošku vyšších zaobstarávacích nákladov.
Vnútorný akváriový filter Eheim Aquaball sa vyrába vo viacerých variantoch určených pre rôzne objemy akvárií. Osobne som do 30 litrového akvária vyskúšal aj Eheim Aquaball 45, aj verziu 60. Jednotlivé verzie sa od seba konštrukčne líšia. Verzia 60 sa skladá z dvoch častí, ktoré sa na seba prakticky nastokujú. Výhodou verzie 60 je možnosť použitia viacerých druhov filtračných médií, nevýhodou je samozrejme jej veľkosť. Filtre Aquaball som mal v nádrži s krevetkami, a môžem povedať, že obe verzie sú pre krevetky úplne bezpečné a nehrozí ich vsatie do jeho útrob. Naopak krevetky sa veľmi rady zdržovali najmä naspodku filtra, odkiaľ je nasávaná voda a kde je umiestnené molitanové filtračné médium. Filtračné médium je umiestnené tesne k mriežke odkiaľ sa nasáva voda, to znamená, že krevetky nebudú prúdom nasaté do vnútra filtra, ale zostanú na povrchu filtračnej hmoty.

vnútorné akváriové filtre
Zdroj: dicus.ae
Výkon

Výkon filtra je možné jednoducho redukovať pootočením plastovej páčky nad výstupom filtra. K filtru sa dá napojiť hadička nasávajúca vzduch. Eheim Aquaball 45 som v 30 litrovom akváriu používal s maximálnym prietokom, a Eheim Aquabal 60 naopak s výkonom minimálnym. Výkon oboch verzií filtra bol pre 30 litrové akvárium plne dostačujúci. Vo verzii 45 filter nasáva vodu len zo spodnej časti, v prípade verzie 60 filter vodu nasáva z celej plochy spodnej časti filtra. Výpust vody je vďaka pohyblivej hlave filtra možné smerovať vo všetkých smeroch. Príjemným bonusom sú rôzne nástavce.

Dizajn a uchytenie

Eheim sa uchytáva na okraj nádrže za pomocí úchytky s 3 gumenými prísavkami čiernej farby. Filter je zelenej farby s čiernou hlavou. Celkový dizajn je miesto kde Eheim pri tomto type filtra zaostáva. Kruhový tvar nie je v 30 litrovom akváriu skladný a filter potom pôsobí ako päsť naoko. Pri tomto type filtra je zrejmé, že Eheim dal prednosť praktickosti pred dizajnom.

vnútorné akváriové filtre
Zdroj: aquaristic.net
Chod a údržba

Chod filtra je absolútne tichý a spoľahlivý. Údržba je takisto jednoduchá. Pri údržbe okrem filtračných médií je potrebné sa zamerať aj na vrtuľku, ku ktorej je však jednoduchý prístup aj pre úplného laika. Eheim pre tento filter takisto ponúka široký výber náhradných dielov a rôznorodých filtračných médií. Druhy a špecifikáciu filtračných médií nájdete prehľadne rozdelené na tejto stránke.

vnútorné akváriové filtre
Zdroj: zooprofi.cz
Hodnotenie

Eheim Aquaball používam už roky, spokojný som s jeho výkonom, spoľahlivosťou, tichým chodom. Možnosťou dokúpiť filtračné média a náhradné diely. Za čas používania som mojou neopatrnosťou zlomil paličku, ktorá držala vrtuľu. Náhradná palička stála 4 eurá. Negatívum tohto filtra vidím v jeho dizajne. Filter je veľmi ťažké schovať v akváriu kvôli jeho tvaru.

Parametre

Výkon čerpadla: 400 l/h
Príkon: 6 W
Objem filtračných hmôt: 1 l
Hadice: 12/16 mm (2ks)
Rozmery: 14,0 x 14,0 x 25,0 cm

Kupiť EHEIM AQUABALL 45

EHEIM PICK UP 45

Eheim Pick Up je ďalší z rady vnútorných akváriových filtrov určených pre malé akvária od spoločnosti Eheim. Aj napriek tomu, že som veľmi spokojný s filtrom Aquaball siahol som najmä zo zvedavosti a estetických dôvodov aj na tento filter. Rovnako ako Eheim Aquaball aj Pick Up sa vyrába v rôznych variantoch pre akváriá do 45, 60, 160 a 200 litrov.
Výkon
Pre moje 30 litrové akvárium som zvolil typ Pick Up 45, označovaný aj ako Pick Up 2006, ktorý je podľa informácií výrobcu určený do akvária o objeme maximálne 45 litrov. Výkon som vzhľadom k veľkosti môjho akvária a veľkosti predpísanej nastavil na čosi pod maximum. Hlava motora sa nachádza v dolnej časti. Výstupná dýza je otočná, takže prefiltrovaný prúd vody je možné smerovať vybraným smerom.

vnútorné akváriové filtre
Zdroj: aquariumparadise.eu
Dizajn a uchytenie

Filter sa na stene akvária pekne drží pomocou prísaviek. Prísavky sú dosť spoľahlivé. S padaním filtra som nemal vôbec problém. Tam kde som ho pri kúpe uchytil pevne zostal, len pri čistení sa mi v dôsledku manipulácie zošmykol o pár milimetrov.

vnútorné akváriové filtre
Zdroj: youtube.com
Chod a údržba

Na tomto filtri ma pred kúpou okrem iného zaujala aj jednoduchosť jeho čistenia a údržby. Dočítal som sa, že filter možno čistiť bez toho aby som ho vyberal. Je vraj možné vybrať len potrebné časti. Pri prvom čistení som to skúsil. Fungovalo to a musím zhodnotiť, že je to celkom dobrá vec. Čistenie vám to skutočne uľahčí. Na vybratie potrebnej časti je však potrebná trocha sily a pri tom som si nebol istý či nepoškodím prísavky nedajbože nádrž akvária. Nič sa však sa nestalo a po viacerých čisteniach sa mechanizmus “rozchodil”. Chod tohto filtra je aj veľmi tichý, čo je určite pre každého bežného užívateľa veľkým plus.

vnútorné akváriové filtre
Zdroj: Eheim.com
Hodnotenie

Eheim Pick Up ma nenadchol ani nesklamal. Má svoje nesporné plusy ako napríklad omnoho príjemnejší dizajn v porovnaní s robustným Eheim Aquaball. Celkovo je tento filter jemný a tichý. Na spôsob čistenia som si stále nedokázal spraviť jasný názor. Hoci som za čas, ktorý som ho používal, nespozoroval žiadne poškodenie, mám pocit, že sa filter stálym vyberaním trochu ničí. Na druhej strane je takéto čistenie dobré z hľadiska šetrenia času. Plus vidím v dobrom nastavení výkonu.

Parametre

Výkon čerpadla: 50-180 l/h
Príkon: 3,5 W
Objem filtračných hmôt: 0,08 l
Rozmery: 5 x 6,3 x 13,5

Kupiť EHEIM PICKUP 45

Dennerle Corner

Po mojom treťom filtri som siahol hlavne kvôli zmene značky. Kvalita značky Eheim mi veľmi vyhovovala, no rozhodol som sa dať šancu aj niečomu novému. Rozhodol som sa pre filter značky Dennerle konkrétne modelu s názvom Corner. Tento filter je k dispozícii v dvoch variantoch. Variant Dennerle Corner som si zakúpil ja pretože je vhodný pre akvária s objemom 10 až 40 litrov. Taktiež dostupný variant Dennerle Corner XL je vhodný pre akvária s objemom 30 až 60 litrov.

vnútorné akváriové filtre
Zdroj: dennerle.com
Výkon

Keďže v mojom akváriu v čase keď som skúšal tento filter prevládali rastlinky, volil som menší výkon. Ako som postupne prikupoval krevetky výkon som trošku zvýšil. Tento filter som si zvolil aj z toho dôvodu, že sľubuje priateľskosť aj k malým krevetkám. Musím povedať, že filter bol bezpečný aj pre mojich menších priateľov. Keď som choval malé krevetky nemusel som na vsatie do filtra dávať žiaden pozor. Otvor filtra je možné otáčať o 90°.

Dizajn a uchytenie

Ako už názov filtra naznačuje, ide o rohovú konštrukciu. Prichytáva sa do rohu akvária pomocou prísaviek. Na tomto filtri ma veľmi oslovila práve jeho nenápadnosť. Tým, že je umiestnený v rohu a v podstate priesvitný skutočne nepôsobí rušivo. Umiestnenie v rohu mi skutočne veľmi vyhovovalo. S filtrom Eheim Aquaball by ho bolo až smiešne porovnávať.

vnútorné akváriové filtre
Zdroj: plantedtank.net
Chod a údržba

Tento model patrí taktiež k tichým strojom. V celku je nenápadný zvukom aj vzhľadom. Jeho údržba je celkom klasická. Ja som ho čistil približne každé 4 týždne. Filter nemá konštrukciu náročnú na údržbu. Balenie obsahuje aj originálny čistiaci set čo mi dosť uľahčilo prácu.

vnútorné akváriové filtre
Zdroj: amazon.co.uk
Hodnotenie

Filter Dennerle Corner by som hodnotil celkovo pozitívne. Pred kúpou som čítal, že je vhodný pre krevety a malé živočíchy. Po vyskúšaní som sa presvedčil o pravdivosti týchto tvrdení. Skutočne vyhovoval môjmu 30 litrovému akváriu s malými i veľkými krevetkami. Jeho ďalším plusom je práve vyššie popísaný dizajn. V mojej nádrži bol prakticky neviditeľný a rohové umiestnenie nikomu a ničomu neprekážalo.

Parametre

Výkon čerpadla: 150 l/h
Príkon: 2 W
Objem filtračných hmôt: 1 l
Rozmery: 7 x 4.3 x 16.5 cm

Kupiť Dennerle Corner

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *