Riasy v akváriu: Popis, príčiny a odstránenie

zdroj: http://macenauer.eu/sk

Najčastejšie riasy v akváriu:

 1. Cladophora

 2. Hnedá riasa

 3. Oedogonium

 4. Rhizoclonium

 5. Ruducha  – Čierna štetinková riasa – BBA – BLACK BRUSH ALGAE

 6. Sinica – Blue Green Algae, BGA

 7. Spirogyra

 8. Staghorn

 9. Vláknitá riasa 

 10. Zelená prachovitá riasa – Green Dust Algae, GDA

 11. Zelená flekovitá riasa – Green Spot Algae, GSA

 12. Zelená voda – Green Water

Popis: Cladophora je rozvetvená zelená riasa, ktorá tvorí štruktúru podobnú machom. Vlákna sú veľmi silné a veľmi tenké. Rastie na skalách a koreňoch, ktoré sú vystavené priamemu svetlu v extrémnych prípadoch rastie aj na rastlinách (v prípade ak sa rozšíri na mach môžete ho rovno vyhodiť).  Na rozdiel od iných rias sa Cladophora vo viacerých smeroch podobá na rastlinu, takže sa jej darí vtedy, keď sa darí rastlinám. Rozrastá sa prostredníctvom drobných prameňov, ktoré sa rozdelia pri ich porušení, potom sa ukotvia v rastlinách (najmä v rastlinách ako mach, a v trávach).

Príčina: Túto riasu si najčastejšie priveziete s inou rastlinou do akvária, na jej rozšírenie stačí preniesť jediné vlákno riasy spolu s novou rastlinkou. Ako vhodná prevencia pôsobí riadne premytie každej novej rastlinky v akváriu.

Spôsob odstránenia: Manuálne odstraňovanie rukou, pinzetou, vlákna v rastlinách pomocou zubnej kefky. Zníženie svetla. Nie je známy živočích vhodný do akvária, ktorý by túto riasu likvidoval.

Alternatívna metóda: Predávkovanie Týmto produktom.

Prevencia: Riadne premytie a kontrola nových rastlín. Prípadne nakupovanie rastlín pestovaných metódou IN VITRO.

Popis: Hnedé riasy (nazývané aj štrkovité riasy) začínajú ako hnedé škvrny na štrku alebo skle akvária. Akonáhle sa vytvorí, môže veľmi rýchlo pokryť väčšiu časť akvária tenkým tmavohnedým povlakom, ktorý je však možné jednoducho manuálne odstrániť napríklad pomocou magnetickej stierky.

Príčina: Hnedá riasa sa bežne vyskytuje v novo založenom akváriu a v akváriách s poddimenzovaným osvetlením a s vysokou hodnotou dusičnanov.

Spôsob odstránenia: Zvýšenie intenzity a času svietenia. Zvýšenie CO2, manuálne odstraňovanie pravidelná výmena vody. Slimáky pojedajúce hnedú riasu.

Prevencia: Pravidelná výmena vody v akváriu. Dobré osvetlenie. Pridávanie CO2. Manuálne čistenie skiel akvária a odkalovanie dna. Vo všeobecnosti čím sa viacej darí rastlinám, tým menej hnedej riase.

Popis: Krátka zelená vláknitá riasa, Oedogonium môže byť voľne plávajúce, je však viac pravdepodobné, že sa prichytí k rastlinám a vyzerá to ako keby im na listoch rástli zelené fúzy.

Príčina: Nízka hodnota CO2 a živín vo vode. Približné pomery živín , ktoré by mala obsahovať voda v akváriu nájdete TU.

Spôsob odstránenia: Pridávanie CO2 a živín (za pomoci tekutých hnojív alebo PMDD).

Alternatívny spôsob odstránenia: Predávkovanie Flourish Excel a EASY-LIFE Carbo.

Prevencia: Pridávanie CO2 a dostatku živín.

Popis: Druh zelenej riasy, ktorá vytvára jemné zelené alebo hnedasté pramene , ktoré sú mäkké a slizké.

Príčina: Nedostatok všeobecnej údržby akvária (čistenie, odkalovanie, výmena vody), nízky obsah živín, nízky obsah CO2 a slabá cirkulácia vody v akváriu.

Spôsob odstránenia: Zbaviť sa tejto riasy môže byť vážny problém. Je potrebná poriadna a pravidelná údržba vody. Kontrola a doplnenie živín pre rastlinky. Udržiavanie optimálneho množstva CO2 a zlepšenie cirkulácie vody v akváriu.

Alternatívny spôsob odstránenia: Predávkovanie Flourish Excel a EASY-LIFE Carbo.

Popis: Patrí do skupiny červených riast tzv. rašelinové riasy (tiež nazývané kefovité riasy) rastie na okrajoch listov rastlín, ako aj na okrajoch takmer akéhokoľvek tvrdého povrchu. Skladá sa z veľmi jemných prameňov alebo trsov. Trsy tvoria husté hnedé objekty. Niekedy môže byť tiež jasne zelená, modrozelená až čierne zelená. Je mäkká, klzká a rastie veľmi rýchlo. Na rastlinách sa drží veľmi pevne a preto ju nie je možné odstrániť rukou alebo iným mechanickým spôsobom.

Príčina: Jednoduchá. Do akvária sa dostane na nových rastlinách, alebo v čreve rýb. Akonáhle sú spóry riasy prítomné v akváriu a majú správne podmienky (nedostatok rastlín, CO2, živín, zlé osvetlenie) riasa sa začne veľmi rýchlo šíriť akváriom.

Spôsob odstránenia: V akváriu je potrebné udržiavať vhodné osvetlenie, dostatok a stabilnú hodnotu CO2 a živín pre rastliny.  Možný spôsob odstránenia tejto riasy je aj kúra postihnutých rastlín v peroxide H2O2 (je potrebné vykonávať mimo akvária) – Postriekajte rastliny slabým roztokom (25 g 3%ného peroxidu vodíka na 1 liter vody),  prípadne predávkovanie výrobkom Seachem Flourish Excel . Osobne odporúčam odstránenie postihnutých častí rastlín a posilnenie rastu rastlín za pomoci CO2 a živín.

Popis: Biologicky povedané, modro-zelené riasy nie sú riasy, ale baktérie. Na rozdiel od všetkých rias, tieto cyanobaktérie (tiež nazývané modré baktérie) nemajú pravé jadro, ale rovnako ako rastliny, môžu fotosyntetizovať.

Príčina: Rovnako ako u pravých rias, ich vznik a rozmnožovanie nastáva v prípade nerovnováhy živín. V mnohých prípadoch bola príčinou jej vzniku vysoko zvýšená hladina fosfátov (P), niekedy v kombinácii s deficitom dusíka (presnejšie nedostatok dusičnanov). Preto veľmi dôležitá pravidelná výmena vody v akváriu. V prípade výskytu sinice odporúčam vymeniť približne 50% objemu vody v akváriu za týždeň.

Spôsob odstránenia: Pravidelná výmena vody. Jednotlivé malé zoskupenia sinice sa môžu  odčerpať hadicou, pretože sa neuchytávajú  na substráte.

V prípade silnejinfekcie BGA skúste liečbu draslíkom. Pridáte jednozložkové draselné hnojivo napríklad TOTO, až kým koncentrácia  draslíka (K) je okolo 30 mg / l. Udržujte túto úroveň asi týždeň. S cieľom prispôsobiť stav živín novým podmienkam by sa mal obsah dusičnanov upraviť na približne 20 mg / l. Po uplynutí týždňa vykonajte maximálnu zmenu vody a znížte dávkovanie hnojív na normálnu úroveň.

Ako liečba prvej pomoci by sme chceli spomenúť aj niektoré algicidy, ktoré sú zamerané priamo na modrozelené riasy. Môžete napríklad použiť Easy Life Blue Exit, ktorý vyrába spoločnosť Easy Life. V krajnom prípade úplné ošetrenie akvária peroxidom vodíka.

Popis: Jemné pramene zelených rias niekedy sú veľmi dlhé. Jemné na dotyk. Pod mikroskopom sú chloroplasty zarovnané do špirály – odtiaľ vznikol ich názov.

Príčina: Často sa objavuje pár týždňov po výbuchu amoniaku NH3, ku ktorému môže dôjsť v prípade ak sa v akváriu vyskytujú napríklad mŕtve ryby, alebo iné živočíchy prípadne ak sa v substráte nachádza veľké množstvo exkrementov a zvyškov krmiva, aj preto je v akváriu veľmi dôležité odkaľovanie. Spirogyre sa darí za rovnakých podmienok ako rastlinám – teda ak majú dostatok výživy a CO2.

Spôsob odstránenia: Akonáhle sa objaví, môže byť veľmi ťažké ju dostať z akvária, pretože sa jej darí za rovnakých podmienok ako rastlinám. Skúste na tri dni akvárium zatemniť a vypnúť prísun CO2, každý deň mente v akváriu vodu. Znížte množstvo živín v akváriu na 1/2 až 1/4 Estimative index

Popis: Rastú v prameňoch, ktoré vyzerajú trochu ako jelenie parohy. Majú čiernu až šedo-zelenú farbu, niekedy s červeným odteňom.

Príčina: Nízky obsah CO2 a / alebo slabá cirkulácia vody. Nahromadené množstvo kalu. Znečistený filter. Nedostatočne vykonávaná výmena vody v akváriu.

Spôsob odstránenia: Skontrolujte hladiny CO2 a uistite sa, že máte dobrú cirkuláciu vody v akváriu. Poriadne odkaľte dno a znížte pridávanie krmiva.

Popis: Vláknitá riasa je veľmi všeobecný pojem pre širokú škálu vláknitých rias. Je všeobecne zelená a má rôznu dĺžku ,,vlasov”

Najviac známe vláknité riasy sú:

Rhizoclonium

Oedogonium

Vláknitá

Príčina: Rôzne príčiny vrátane nízkej hodnoty CO2, nízky obsah živín, vysoká hodnota amoniaku vo vode.

Spôsob odstránenia: Vysoký počet rastlín, ideálny obsah  CO2. Dbať na správnu zásobu živín. S touto riasou je možné bojovať aj mechanicky krútením okolo zubnej kefky alebo podobne.

– Green Dust Algae, GDA

Popis: Usádza sa na skle pričom vytvára jeho prašný vzhľad. V extrémnych prípadoch vytvorí tak súvislú vrstvu, že do akvária nie je vôbec vidno.

Príčina: Príčina môže byť nízky obsah CO2. Nízke hodnota živín vo vode. Dosť bežné sa vyskytuje v novozaložených akváriách.

Spôsob odstránenia: Samozrejme nasadením rastlín do akvária, vhodným pomerom svetla, CO2 a živín vo vode. Proti tejto riase je možné bojovať aj mechanicky napríklad pomocou magnetickej stierky na sklo.

Popis: Vytvára tvrdé zelené kruhové škvrny na skle a na pomaly rastúcich listooch rastlín.

Príčina: Vyskytuje sa v akváriách s nízkou hodnotu fosfátov (P). Ďalšími príčinami sú málo CO2, zlá cirkulácia vody v akváriu a príliš dlhé svietenie.

Spôsob odstránenia: Skontrolujte hladinu fosfátov v prípade ak ju máte nízku môžete pridávať hnojivo s jeho obsahom. Skontrolujte hladinu CO2 a prietok vody vo filtry. Riasu je možné odstraňovať aj mechanicky pomocou žiletky. Znížte dobu svietenia na 9 až 10 hodín.

Popis: Jedná sa o jednobunkovú riasu. Voda je zakalená. Niekedy môže mať voda len jemne zelený nádych v extrémnych prípadoch sa voda začne podobať na brokolicovú polievku.

Príčina: Amoniak je často hlavnou príčinou zelenej vody. Ďalšie možné príčiny sú nerovnováha živín a / alebo nízka hladina CO2.

Spôsob odstránenia: Skúste trojdňové zatemnenie akvária, po ktorom vymeníte 50%.  Najlepšie výsledky v boji so zelenou riasou sa dosahujú s UV sterilizátorom.

POZNÁMKY

Riasy v akváriu spôsobuje nedostatočné, kolísavé alebo nesprávne rozloženie oxidu uhličitého je takmer vždy počiatočnou príčinou výskytu rias v akváriu. K výpočtu úrovne  CO2 sa používajú rôzne metódy. Najbežnejšou metódou na meranie CO2 je použitie tabuliek KH / pH. Tieto ale môžu poskytovať nesprávne výsledky, najmä ak máte v nádrži nejaké drevo napríklad vo forme koreňou. Výsledky budú mať tendenciu naznačovať, že máte vyššie úrovne CO2 ako sú skutočné úrovne.  Ďalšou metódou je použitie tzv. dropcheckerov. Ak na noc vypínate CO2, potom je potrebné ho zapínať  približne 2 hodiny pred rozsvietením svetla.  Rovnako je potrebné kontrolovať úrovne CO2 ráno po zapnutí a večer pred vypnutím svetla. Počas celej doby svietenia  je potrebné  mať stabilnú úroven CO2. Veľmi dôležitá vec pri predchádzaní a boji s riasami je dobré prúdenie vody po celej nádrži. Pokúste sa dosiahnuť minimálne 10-násobok   prietoku filtra v porovnaní s veľkosťou akvária. Za pomoci dobrej cirkulácie vody v akváriu dosiahnete trvalé zásobovanie všetkých rastlín CO2 a živinami. V prípade ak sa rastliny v celej nádrži jemne ,,kymácajú” cirkuláciu vody v akváriu je dostatočná. Ak máte riasy v akváriu nezúfajte s týmto problémom sa stretol každý akvarista.

 

Zdroje:

 1. Ilustračné foto: http://macenauer.eu/sk
 2. www.greenaqua.hu
 3. www.plantedaquariumscentral.com
 4. www.scapefu.com
 5. www.aquatic-eden.com
 6. Julian Sprung, AlgaeA Problem Solver Guide
 7. Berti Gesting, Nature and aquarium (advanced aquarium management)
 8. Dennerle, System for a problem free aquarium
 9. Dr Karel Rataj, Thomas j Horeman, Aquarium Plants ( their Identification, cultivation and ecology)
 10. Camillo SchaeferAkvarijní ryby, bezobratlí a rostliny
 11. Claus Schaefer, Christel Kasselmann, Akvarijní ryby, bezobratlí a rostliny
[socialpoll id=”2466589″]


Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *